L O A D I N G

Chorwacja – raj dla żeglarzy

Data publikacji: 2022-05-01

Chorwacja to piękne wybrzeże z dużym wyborem piaszczystych i kamienistych plaż. To lasy, jeziora, góry i piękne parki narodowe. To urokliwe małe miasteczka i niezwykłe średniowieczne miasta. To wreszcie pyszne jedzenie (szczególnie owoce morza), wspaniałe trunki i … słowiańska dusza gospodarzy. Ale Chorwacja to również raj dla żeglarzy.

Linia brzegowa Chorwacji jest wyjątkowa, a liczne wyspy na Adriatyku (oddziela on Półwysep Apeniński od Bałkańskiego) są ustawione równolegle do brzegów i dają wiele możliwości podróżowania między nimi oraz cieszenia się przyrodą i zabytkami lub po prostu leniuchowania  w cieniu migdałowca.

Zdecydowana większość chorwackich wysp nie jest zamieszkana. Na miłośników słonecznych kąpieli czeka mnóstwo piaszczystych plażach, ale warto pamiętać, że w niektórych rejonach można spotkać kamieniste plaże.

Aby w pełni docenić urok chorwackich wysp, najlepiej wybrać się jachtem w podróż wokół nich. To nie tylko bryza we włosach w upalny dzień, ale także powiew wolności. Bez problemu możesz zamienić przytłaczający hotel, na niezależny domek na wodzie – jacht. Zawsze znajdziesz przytulnie miejsce w licznych marinach, oferujących wysoki standard usług.

Prosto z pokładu możesz się udać na podbój tak słynnych miast, jak Dubrownik – jedno z najpiękniejszych miejsc Chorwacji ze absolutną perłą zabytków – Starym Miastem. W Splicie,  stolicy Dalmacji, ciągle jeszcze możemy obejrzeć szczątki ogromnego pałacu cesarza Dioklecjana, które stały się niemalże częścią ulic starego miasta. 

Na mniej zainteresowanych zabytkami czeka Rijeka, przechadzki deptakiem Korzo, poszukiwanie nieoczywistych miejsc do plażowania i poznawanie klimatu Chorwacji mniej uczęszczanej przez turystów.

Pobyt na Chorwacji, a szczególnie czarter jachtu, to także wspaniała okazja, aby spróbować różnych sportów wodnych. Prawie dla każdego ekscytującą ofertą może być ślizganie się na nartach wodnych oraz coraz popularniejszy snorkeling – z pewnością najprostsza forma obserwacji życia podwodnego. Płetwonurek „uzbrojony” w maskę, fajkę (ang. snorkel) i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim. Dla wytrawnych nurków, wody Chorwacji stwarzają wiele okazji do spotkania z fauną i florą tego akwenu. 

Wśród niezliczonych małych i dużych wysp, zdecydowanie warta odwiedzenia jest wyspa Mljet nazywana również „oazą zieleni”. Na niewielkiej przestrzeni – wyspa ma długość 37 km i 3 km szerokości – znajduje się m.in. park narodowy (najstarszy tego typu w basenie Morza Śródziemnego). Większość wyspy i parku stanowią lasy, w których można odbywać długie spacery lub rowerowe przejażdżki po wyznaczonych szlakach.  Niedaleko wioski Babino Polje można podziwiać Jaskinię Odyseusza. Jak głosi legenda Odyseusz, po rozbiciu jego statku w pobliżu wyspy, dopłynął do brzegu i dostrzegł szczelinę, która byłą wejściem do jaskini. Mieszkał w niej 7 lat, uwięziony na wyspie przez nimfę Kalipso.

Miłośnicy dobrego jedzenia znajdą w Chorwacji coś szczególnego dla siebie – nie tylko znane owoce morza, ale także wiele różnorodnych chorwackich przysmaków, np. paški sir (twardy ser) wyrabiany z owczego mleka, o pikantnym smaku czy różne warianty zupy rybnej.

Zapytaj o ofertę czarteru jachtu

  Skontaktuj się z nami

  Podobne posty

  Polecane jachty

  Blue Pearl 2
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Blue Pearl 2

  Popularne kraje: Turcja
  12 osób 6 Kabiny 24 Długość
  Acapella
  Cena od:7.722 € 8.349 $ 33 złcena za 7 dni

  Acapella

  Popularne kraje: Chorwacja
  12 osób 5 Kabiny 49 Długość
  Aegeas
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Aegeas

  Popularne kraje: Grecja
  10 osób 4 Kabiny 15.24 Długość
  Fairline Squadron 78
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Fairline Squadron 78

  Popularne kraje: Chorwacja
  8 osób 4 Kabiny 24.37 Długość
  Cranchi E 52
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Cranchi E 52

  Popularne kraje: Chorwacja
  7 osób 3 Kabiny 15.82 Długość

  Polecane trasy

  Trasa Primosten – Brac – Vis – Hvar

  Primosten to maleńkie kameralne miasteczko u wybrzeża Dalmacji, zaledwie 30…

  Trasa Trogir – Vis

  Marina ACI w Trogirze to jedna z najstarszych z zarazem…

  Trasa Cyklady: Lavrio – Kithos – Syros – Andros – Kea

  Lavrio to miejscowość w regionie Attyka u wybrzeża Morza Egejskiego,…

  Trasa: Ateny – Aegina – Poros – Hydra – Ateny

  Zatoka Sarońska jest zatoką na Morzu Egejskim rozciągającą się na…