Trasa: Ateny – Aegina – Poros – Hydra – Ateny

Data publikacji: 2022-05-01

Zatoka Sarońska jest zatoką na Morzu Egejskim rozciągającą się na wschód od Przesmyku Korynckiego, łączącego półwysep Peloponez z główną częścią Grecji. Górzyste ukształtowanie terenu otaczających wybrzeży dobrze chroni wody zatoki przed wiatrem, a liczne wysepki i zatoczki stanowią świetne miejsca do cumowania podczas rejsów.

W nasz rejs wyruszymy z Aten, co jest dość wygodne ponieważ możemy skorzystać z samolotu oszczędzając czas dojazdu. W trakcie naszego siedmiodniowego pokonamy około 110 mil morskich przy założeniu, że będziemy żeglować 4 do 7 godzin dziennie. Maksymalna odległość od portu schronienia do 8 Mm – około 2-3 godzin żeglowania).

Zapytaj o ofertę czarteru jachtu

Dzień 1: Marina Alimos – Aegina

Marina Alimos (nazywana również Kalamaki) jest główną bazą czarterową w Atenach i największą mariną w Grecji. Oddalona 30 km od głównego lotniska w Atenach i tylko 15 km od centrum miasta, łatwo można się tu dostać korzystając z komunikacji miejskiej. Na jej terenie jest wiele knajpek, jednak na zakupy przed rejsem trzeba się udać do supermarketu poza mariną.

Pierwszego dnia mamy zaplanowane przebycie 17 Mm i dotarcie na Aeginę (Eginę), pierwszą z Wysp Sarońskich, która w czasach średniowiecznych była potężnym państwem morskim dlatego można na niej obejrzeć ciekawe zabytki. To wulkaniczna wyspa zwana również Pistacjową, ponieważ na jej równinach uprawiane są przede wszystkim orzeszki pistacjowe. Ciekawostka dla miłośników „Greka Zorby” – w czasie II wojny światowej na wyspie mieszkał autor książki Nikos Kazantzakis i podobno tutaj napisał tę znaną powieść.

Podczas wpływania do portu w stolicy wyspy – Aeginie, w oczy rzucą nam się ruiny po świątyni Apolla, znajdujące się na wzgórzu Kolona. Jednak obecnie Aegina jest ulubionym miejscem ateńczyków na wypady weekendowe. dlatego pobyt tu warto zaplanować na środek tygodnia – w weekendy może tu być naprawdę tłoczno. Ewentualnie zacumujmy w jednej z wielu urokliwych zatoczek wokół wyspy.

Dzień 2: Z Aeginy na Angistri, potem do Vathi

Z Aeginy wyruszymy do portu Vathi na Półwyspie Methana. Ale na trasie o długości 12 Mm zatrzymamy się po drodze na maleńkiej wyspie Angistri. Wyspa o powierzchni zaledwie 14 km2 ma wiele spokojnych zatoczek otoczonych lasami sosnowymi. Są idealne do cumowania, jednak płynąc z Aeginy trzeba uważać na liczne płycizny.

Półwysep Methana porośnięty jest lasami i wspaniałą roślinnością. Ciekawostką jest, że znajduje się tu ponad 30 kraterów wulkanicznych i liczne źródła wody termalnej. Vathi to klimatyczny port po zachodniej stronie półwyspu, który chętnie odwiedzają żeglarze. Nabrzeżne tawerny serwujące pyszne jedzenie, stoły rozstawiają tuż przy nabrzeżu. Z portu można wybrać się na spacer po okolicy jednak należy pamiętać, że jest to teren wulkaniczny i niezbędne są dobre buty.

Dzień 3: Vathi – Poros

Po pokonaniu 18 Mm wokół Półwyspu Methana, wpłyniemy do wąskiej cieśniny oddzielającej Peloponez od Wyspy Poros (stad nazwa wyspy – gr. poros – cieśnina, bród). Dopływając do wyspy zobaczymy wspaniały widok na miasto Poros: białe domy, pomarańczowe dachy i charakterystyczna wieża zegarowa. Wzdłuż brzegu jest mnóstwo barów, tawern, kawiarni, klubów nocnych i sklepów. W sezonie nadbrzeżne ulice bywają mocno zatłoczone, dlatego warto wybrać się na wycieczkę w głąb miasta podziwiając urokliwe uliczki z licznymi schodami i obrośnięte winoroślami werandy. Warto wspiąć się na wieżę zegarową wybudowaną w 1927 roku lub zwiedzić Świątynię Posejdona. Z obu punktów roztaczają się niepowtarzalne widoki na Zatokę.

Dzień 4: Poros – Hydra

Pokonując 13 Mm wypływamy poza Zatokę Sarońską na Wyspę Hydrę  jest zaliczana do Wysp Sarońskich choć  jest położona już na granicy z Zatoką Argolidzką. Mimo pochodzącej od słowa „woda” nazwy, wyspa jest sucha i skalista. Miasto-port Hydra, jest niezwykle urokliwy. Na zboczach wznoszą się białe murowane domy, na ich tle szarością wyróżniają się masywne bogate rezydencje wybudowane przez stare kupieckie rodziny. Wyspa przeżywała swój rozkwit w XVIII, kiedy praktycznie zmonopolizowała transport na Morzy Śródziemnym, a na wyspie powstała pierwsza w Grecji Akademia Marynarki Handlowej. Obecnie wyspa znana jest głównie z turystyki, jednak jest objęta szczególną ochroną, dzięki czemu zachowała swój klimat i styl architektury. Co ciekawe, na wyspie obowiązuje całkowity zakaz używania pojazdów mechanicznych (wyjątek stanowią samochody służb miejskich).

Dzień 5: Hydra – Methana

Z Hydry wracamy do Zatoki Sarońskiej, w drodze powrotnej mijamy Poros i po pokonaniu 21 Mm zawijamy do portu Methana, położonego po wschodniej stronie Półwyspu Methana. Wpływając do portu poczujemy charakterystyczny zapach siarki, który po pewnym czasie przestanie nam przeszkadzać. Jeszcze w XIX wieku miasto było znanym uzdrowiskiem, jednak obecnie infrastruktura uzrowiskowa wymaga wielu inwestycji. Możemy skorzystać też z dobrodziejstw wód termalnych bezpłatnie, w jednym z dwu miejsc gdzie wpływają one do morza. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada z licznymi sklepami, tawernami i kawiarniami.

Dzień 6: Methana – Aegina Perdika

Zmierzając w kierunku Aten, zatrzymamy się w innym porcie Wyspy Aegina – Perdika. Korzystając z wolnego czasu – mamy do pokonania tylko 9 Mm – możemy popłynąć na piękną plażę na bezludnej wysepce Moni, lub spędzić czas w jednej z licznych nadmorskich tawern. Zrelaksujmy się przed ostatnim, dość intensywnym dniem naszego rejsu.

Dzień 7: Aegina Perdika – Alimos marina

Powrót do Aten to 21 Mm żeglowania. Płynąc przez Zatokę Sarońską do mariny Alimos w Atenach, przecinamy bardzo ruchliwy tor wodny statków do i z Pireusu, który jest największym portem Grecji i trzecim co do wielkości portem Morza Śródziemnego. Na swojej drodze możemy więc spotkać zarówno szybko poruszające się statki, jak i olbrzymie kontenerowce które zawsze mają pierwszeństwo. Tor wodny statków pokonujemy prostopadle, pamiętając że na jakiekolwiek manewry statki potrzebują dużo czasu i miejsca.

Zapytaj o ofertę czarteru jachtu

  Skontaktuj się z nami

  Podobne posty

  Polecane jachty

  Blue Pearl 2
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Blue Pearl 2

  Popularne kraje: Turcja
  12 osób 6 Kabiny 24 Długość
  Acapella
  Cena od:2299.77 € 2479.752 $ 9999 złcena za 7 dni

  Acapella

  Popularne kraje: Chorwacja
  12 osób 5 Kabiny 49 Długość
  Aegeas
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Aegeas

  Popularne kraje: Grecja
  10 osób 4 Kabiny 15.24 Długość
  Fairline Squadron 78
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Fairline Squadron 78

  Popularne kraje: Chorwacja
  8 osób 4 Kabiny 24.37 Długość
  Cranchi E 52
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Cranchi E 52

  Popularne kraje: Chorwacja
  7 osób 3 Kabiny 15.82 Długość

  Polecane trasy

  Trasa Primosten – Brac – Vis – Hvar

  Primosten to maleńkie kameralne miasteczko u wybrzeża Dalmacji, zaledwie 30…

  Trasa Trogir – Vis

  Marina ACI w Trogirze to jedna z najstarszych z zarazem…

  Trasa Cyklady: Lavrio – Kithos – Syros – Andros – Kea

  Lavrio to miejscowość w regionie Attyka u wybrzeża Morza Egejskiego,…

  Trasa: Ateny – Aegina – Poros – Hydra – Ateny

  Zatoka Sarońska jest zatoką na Morzu Egejskim rozciągającą się na…