Trasa Trogir – Vis
Data publikacji: 2022-05-01Marina ACI w Trogirze to jedna z najstarszych z zarazem klimatycznych marin. Mają tu swoje bazy najwięksi operatorzy: WayPoint, Angelina Yachtcharter, PeaterYachtCharter. To też idealne miejsce na rozpoczęcie rejsu. Mamy w zasięgu sporo ciekawych miejsc wokół kilku znanych wysp.
Pierwszy Dzień – Trogir – Marina ACI
Miasto Trogir, położone na małym półwyspie posiada imponującą starówkę. Szczególnie urokliwa promenada palmowa wzdłuż wybrzeża zachęca do spędzenie wieczoru. Jak przystało na stare miasto znajdziemy renesansową kaplicę świętego Iwana i wenecką katedrę świętego Lovro. Z Trogiru mamy 20 mil na wyspę Brac – Milna.
Drugi dzień – wyspa Brac
Wyspa oferuje sporo ciekawych miejsc, ale w naszej trasie zatrzymamy się w jednej z 3-ech marin w okolicy miejscowości Milna. To miejsce z ponad 400-letnią historią. Kiedyś ośrodek stoczniowo-przemysłowy, dziś zachęca do zwiedzania urokliwymi uliczkami i ruinami twierdzy obronnej. Ale wracajmy na jacht. Możemy się zatrzymać w niewielkiej zatoczce przed Milną i skorzystać z równie małej, ale standardowo wyposażonej i przy tym niedrogiej mariny Vlaska. Druga opcja to Marina Nauticki Centar, trochę nowocześniejsza, położona niedaleko przetwórni rybnej (można upolować w pobliskich sklepach coś świeżego na kolację). Trzecia marina ACI Milna to miejsce oferujące kantor, restaurację, wypożyczalnie skuterów i aut oraz stację paliw. Można też skorzystać z oferty szkoły nurkowej. Z Milna mamy 15 mil na wyspę Hvar.
Trzeci Dzień – wyspa Hvar
W miesiącach letnich wyspę porasta charakterystyczna dla niej lawenda. Jest to jedna z najdłuższych wysp na Adriatyku, jej linia brzegowa to ponad 130 km. Dzięki temu znajdziemy wokół wyspy sporo zatoczek, zwykle w pobliżu wsi lub małej miejscowości. Od strony morza wyspę chroni archipelag małych niezamieszkanych wysepek (Pakleni otoci). Jeżeli chodzi o cumowanie, to poza zatoczkami miasto Hvar oferuje również marinę. Alternatywnie można skorzystać ze spokojniejszej i położonej na odległość przejazdu taksówką, mariny ACI Palmizana. W sezonie polecamy tę 2-gą opcję (marina Hvar może być pełna). Z Hvar wyruszamy na wyspę Vis, do przebycia mamy 25 mil.
Czwarty dzień – wyspa Vis – Bisevo, Komiza
W drodze na Vis zachęcamy do przystanku na wyspie Bisevo, gdzie znajduje się jaskinia morska „Błękitna Grota”. Szczególnie po południu padające światło tworzy niesamowite efekty na wodzie. Cumujemy w zatoce przy małej rybackiej miejscowości Komiza z imponującą wenecką twierdzą z XVI wieku. Warto wybrać się na brzeg i przespacerować charakterystycznymi uliczkami wzdłuż nadbrzeża. Następnego dnia opływamy wyspę i docieramy do miejscowości Vis (trasa 23 mile)
Piąty dzień – wyspa Vis
Wybieramy trasę od strony zachodniej i oglądamy słynną zatokę Blue Lagoon (Budikovac) oraz równie piękną Stinivę. Są to świetne miejsca na postój i kąpiel w krystalicznie czystej, turkusowej wodzie. Uwaga na zanurzenie, bo zatoka Budikovac jest dość płytka. Z kolei Stiniva to głęboka zatoka otoczona imponującymi klifami. Do cumowania polecamy płytsze zatoki Mala i Vela Travna. Po relaksującym odpoczynku obieramy kurs na miasto Vis, oferujące dwie mariny, jedna od zachodu w Vis i druga we wschodniej części zatoki przy miasteczku Kut. W Vis cumujemy przy nadbrzeżach z muringami. Mamy do dyspozycji prąd, wodę i toalety. My polecamy nieco spokojniejszą marinę Kut, również miejsca przy nadbrzeżu, ale też muringi i w ostateczności boje. Poza restauracjami z doskonałym jedzeniem, miejsce to oferuje ciekawostki takie jak fortyfikacje wojskowe z XVIII wieku i bunkry z okresu Tito. Następnego dnia ruszamy w drogę powrotną zatrzymując się w Maslenicy, dystans przed nami to 23 mile.
Szósty dzień – Maslenica
Maslenica to typowa, niewielka wioska rybacka, obecnie pełniąca funkcję turystyczną na szlaku wielu wypraw. My zaglądamy do dość luksusowej mariny, gdzie znajduje się hotel i restauracja. Inne miejsce to zatoka Sesula, gdzie możemy przenocować na kotwicy. Maslenica to bezpieczne miejsce jeżeli chodzi przedostatni dzień naszego rejsu. Mamy do pokonania tylko 10 mil do Trogiru, więc możemy tu przenocować i spokojnie zdążyć na godz. 10-tą rano na zdanie jachtu w Trogirze.
Siódmy dzień – Trogir – zdanie jachtu.
Jeśli emocje przed rozpoczęciem rejsu nie pozwoliły nam zwiedzić Trogiru, koniecznie zróbmy to teraz, przed powrotem do domu.