L O A D I N G

Jaki wybrać jacht bez patentu?

Data publikacji: 2023-05-30

Chcesz wiedzieć, jaki wybrać jacht bez patentu żeglarskiego? Nie wiesz jakie warunki należy spełnić, aby pływać jachtem bez uprawnień? Podpowiemy Ci o czym musisz pamiętać decydując się na czarter bez patentu.

Wielu z nas marzy o rejsie luksusowym jachtem, czy w ogóle łodzią. Najczęściej decydujemy się na czarter jachtu ze sternikiem, ale to nie to samo. Tylko samodzielne prowadzenie łodzi daje możliwość odczucia wiatru w żaglach. Sprawdź jaki jacht motorowy bez patentu możesz wyczarterować.

Wynajem jachtu bez patentu

W Polsce patenty wydawane są przez Polski Związek Żeglarski. Żeby zdobyć patent żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego lub kapitana jachtowego, musimy ukończyć specjalny kurs. Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego wydaje natomiast patent sternika motorowodnego, motorowodnego sternika morskiego lub kapitana motorowodnego. Nie każdy jednak decyduje się na kurs i zdobywanie patentów. 

Wiele osób przebywając na urlopie, decyduje się na wynajem łodzi nie posiadając uprawnień. Z takiego czarteru korzystają np. osoby, które lubią wędkować lub po prostu chcą poimprezować na łodzi. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności określonych przez firmę czarterową, z powodzeniem możemy wypłynąć w rejs nie posiadając patentu.

Czarter jachtów bez patentu, przepisy

Wynajem jachtu motorowego bez patentu określają odpowiednie przepisy. Taki wynajem, w Polsce jest możliwy jeśli:

 • prędkość jachtu nie przekracz 15km/h
 • jacht nie jest dłuższy niż 13m
 • moc silnika nie przekracza 75 kW

Jeśli nigdy nie płynęliśmy jachtem, w roli sternika, powinniśmy zdecydować się na łódź motorową. Polecamy również pierwszy rejs z doświadczoną załogą, która zaznajomi Was z podstawowymi zasadami działania łodzi. Na swój pierwszy jacht, wybierz niezbyt długą jednostkę, pozwoli to na swobodne manewrowanie łodzią. Pamiętaj, że prowadzenie łodzi to nie tylko rejs na pełnym morzu. Musisz również opanować umiejętność podejścia do kei, wypłynięcia i cumowania. Bez tych elementów, nie poradzisz sobie w porcie i możesz doprowadzić do uszkodzenia jachtu. Żeby nabyć te umiejętności zapisz się na kurs dla sternika lub kilka pierwszych rejsów wykonaj z doświadczoną załogą. Podsumowując, możemy wynająć jacht motorowy bez patentu. Przepisy wyraźnie określają jaką łódź możesz wyczarterować i z jaką prędkością płynąć.

Czarter łodzi motorowych bez patentu – co zabrać w rejs

To, że nie posiadamy patentu nie zwalnia nas z obowiązku posiadania innych dokumentów. Przede wszystkim nie zapomnij o dowodzie osobistym dzięki któremu wyczarterujesz łódź. YachtGo podpowie Ci jakie jachty bez patentu możesz wyczarterować i wyda Ci Boarding Pass, o którym nie możesz zapomnieć, podobnie jak o zaświadczeniu o ubezpieczeniu i karcie eKUZ.. W przypadku podróżowania z dziećmi, zaleca się zabranie ich książeczek zdrowia. Zwierzęta znajdujące się na pokładzie muszą posiadać zaświadczenie o aktualnych szczepieniach. Miej również przy sobie, wydrukowaną w języku angielskim informację o nazwie bazy i armatorze oraz aktualną mapę. 

Oprócz dokumentów, do bagażu zapakuj również takie rzeczy jak latarka z bateriami na zmianę czy leki na alergię, chorobę morską i inne o działaniu przeciwzapalnym. Nie zapomnij także o kremach z filtrem i pomadce ochronnej oraz nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Pływanie jachtem bez patentu oznacza, że nie poznałeś podstawowych zasad zachowania podczas nagłych zmian pogody. Warto o szczegóły zapytać agenta bazy jachtowej, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Bezwzględnie pamiętaj również o ubraniu na zmianę, w razie przemoczenia i nagłego pogorszenia pogody.

Podsumowując, prowadzenie jachtu bez patentu jest możliwe na odpowiedniej jednostce, przy jednoczesnym spełnieniu wyżej wymienionych warunków. Warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonych pracowników firmy czarterowej i poćwiczyć z nimi kilka godzin na wodzie. Wówczas dowiemy się, czy posiadamy wystarczające umiejętności i czy możemy płynąć jachtem bez patentu.

  Skontaktuj się z nami

  Podobne posty

  Polecane jachty

  Blue Pearl 2
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Blue Pearl 2

  Popularne kraje: Turcja
  12 osób 6 Kabiny 24 Długość
  Acapella
  Cena od:2.552 € 2.717 $ 11 złcena za 7 dni

  Acapella

  Popularne kraje: Chorwacja
  12 osób 5 Kabiny 49 Długość
  Aegeas
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Aegeas

  Popularne kraje: Grecja
  10 osób 4 Kabiny 15.24 Długość
  Fairline Squadron 78
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Fairline Squadron 78

  Popularne kraje: Chorwacja
  8 osób 4 Kabiny 24.37 Długość
  Cranchi E 52
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Cranchi E 52

  Popularne kraje: Chorwacja
  7 osób 3 Kabiny 15.82 Długość

  Polecane trasy

  Trasa Primosten – Brac – Vis – Hvar

  Primosten to maleńkie kameralne miasteczko u wybrzeża Dalmacji, zaledwie 30…

  Trasa Trogir – Vis

  Marina ACI w Trogirze to jedna z najstarszych z zarazem…

  Trasa Cyklady: Lavrio – Kithos – Syros – Andros – Kea

  Lavrio to miejscowość w regionie Attyka u wybrzeża Morza Egejskiego,…

  Trasa: Ateny – Aegina – Poros – Hydra – Ateny

  Zatoka Sarońska jest zatoką na Morzu Egejskim rozciągającą się na…