L O A D I N G

Choroba morska – jak zapobiegać i przyjemnie żeglować?

Data publikacji: 2022-05-01

Choroba morska to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, a mdłości, wymioty i osłabienie to nie jedyne objawy, z jakimi się wiąże. Z pewnością nikt nie chce spędzić kilku pierwszych dni rejsu z tak kiepskim samopoczuciem.

Niestety, nawet doświadczeni żeglarze miewają problem z tą przypadłością – zwłaszcza na samym początku sezonu żeglarskiego. Na szczęście w większości przypadków można sobie z nią poradzić, za pomocą kilku prostych sposobów.

Choroba morska – przyczyny

Za wszystkie niedogodności związane z chorobą morską odpowiada bujanie jachtu na falach. Brak punktu odniesienia, dla odczuwalnej przez błędnik zmiany położenia ciała, przyczynia się do zaburzenia percepcji. Mózg po prostu nie rozumie, co się właściwie dzieje i organizm zaczyna wariować.

Przebieg choroby morskiej może mieć różne natężenie. Objawy mogą się nasilać i zmniejszać. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nowych warunków i złe samopoczucie mija. Najlepiej jednak zrobić wszystko, co tylko się da, aby odpuścić sobie to doświadczenie, jakim jest choroba morska. Jak jej zapobiegać i przyjemnie żeglować?

Sposoby na chorobę morską

Ważne jest, aby w dzień rejsu nie spożywać żadnych ciężkostrawnych potraw i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. I odpowiednie nastawienie psychiczne! Nie bójmy się i bądźmy gotowi na kołysanie.

W walce z chorobą morską doskonale sprawdzają się środki naturalne. Dzięki nim możemy zarówno zapobiegać chorobie, jak i niwelować jej skutki. Dlatego na każdy rejs dobrze jest zabrać ze sobą:

 • świeży korzeń imbiru i dodawać go do herbaty
 • tabletki do ssania z imbirem
 • opaski uciskowe na nadgarstki

Ciekawym sposobem na chorobę morską, który może wydawać się zabawny, ale ma już długą tradycję w żeglarstwie, jest zaklejanie pępka zwykłym plastrem. Zanim się ktoś oburzy, warto przekonać się na własnej skórze (a raczej pępku), czy to działa. Na pewno nie zaszkodzi.

Leki na chorobę morską

Zanim zdecydujemy się na leki na chorobę morską, musimy wiedzieć, że naturalne sposoby mają nad nimi jedną wielką przewagę, pozwalają bowiem zachować pełną przytomność umysłu i koncentrację. Niestety działania uboczne preparatów, takich jak Aviomarin czy Diphergan powodują senność i spadek czujności, a stany te, zwłaszcza dla sternika, są jak najbardziej niepożądane.

Pasażerowie rejsu mogą oczywiście zażyć taki lek, trzeba to jednak zrobić na kilka godzin przed rozpoczęciem rejsu, bo jeśli choroba morska zaatakuje, to w niczym one już nie pomogą.

Choroba morska – jak zapobiegać i przyjemnie żeglować?

Pamiętajmy o tym, że w przypadku ataku choroby morskiej, jej objawy wzmagają się, kiedy znajdujemy się pod pokładem. Dlatego dobrze jest jak najwięcej przybywać w kokpicie – na świeżym powietrzu. W zmniejszeniu dolegliwości pomaga również wpatrywanie się w horyzont.

Doskonale sprawdza się także odciągnięcie uwagi od choroby za pomocą wykonywania różnych prac na jachcie. Kiedy mózg jest zajęty konkretnymi czynnościami, nie skupia się już na analizie sprzecznych sygnałów, jakie otrzymuje z otoczenia i organizm przestaje odczuwać dyskomfort.

Kiedy choroba zaatakuje, musimy zmusić się do przyjmowania płynów i lekkostrawnego pokarmu – wtedy torsje nie wywrócą nam żołądka na drugą stronę, a organizm nie osłabnie całkowicie. Wiadomo, że brak wtedy apetytu, ale trzeba coś jeść! Świetnie sprawdzą się w takiej sytuacji kisiel czy budyń, które przygotujemy np. w postaci szybkiego kubka.

Planując czarter jachtu warto wcześniej zaplanować trasę w taki sposób, aby przez pierwsze dni pływać po spokojniejszych wodach. Kiedy znamy prognozy zapowiadające większe fale, lepiej dobić do portu, przeczekać je i pozwiedzać coś na lądzie.

Zapytaj o ofertę czarteru jachtu

  Skontaktuj się z nami

  Podobne posty

  Polecane jachty

  Blue Pearl 2
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Blue Pearl 2

  Popularne kraje: Turcja
  12 osób 6 Kabiny 24 Długość
  Acapella
  Cena od:2289.771 € 2449.755 $ 9999 złcena za 7 dni

  Acapella

  Popularne kraje: Chorwacja
  12 osób 5 Kabiny 49 Długość
  Aegeas
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Aegeas

  Popularne kraje: Grecja
  10 osób 4 Kabiny 15.24 Długość
  Fairline Squadron 78
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Fairline Squadron 78

  Popularne kraje: Chorwacja
  8 osób 4 Kabiny 24.37 Długość
  Cranchi E 52
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Cranchi E 52

  Popularne kraje: Chorwacja
  7 osób 3 Kabiny 15.82 Długość

  Polecane trasy

  Trasa Primosten – Brac – Vis – Hvar

  Primosten to maleńkie kameralne miasteczko u wybrzeża Dalmacji, zaledwie 30…

  Trasa Trogir – Vis

  Marina ACI w Trogirze to jedna z najstarszych z zarazem…

  Trasa Cyklady: Lavrio – Kithos – Syros – Andros – Kea

  Lavrio to miejscowość w regionie Attyka u wybrzeża Morza Egejskiego,…

  Trasa: Ateny – Aegina – Poros – Hydra – Ateny

  Zatoka Sarońska jest zatoką na Morzu Egejskim rozciągającą się na…