Jak zrobić patent sternika jachtowego? Patent żeglarski krok po kroku
Data publikacji: 2022-05-01Jeśli chcemy wyczarterować jacht za granicą bez skippera, niezbędny jest patent sternika jachtowego – co najmniej patent żeglarski lub patent motorowodny. W większości krajów chociaż jedna osoba na pokładzie musi mieć uprawnienia do prowadzenia jachtu.
W Polsce istnieją dokładne regulacje prawne, które określają, kto może zrobić patent sternika i jak przebiega cała procedura.
Co prawda, po krajowych akwenach możemy popływać bez patentu, ale tylko mniejszymi jednostkami żaglowymi (kadłub do 7,5 metra długości) lub jachtami motorowymi o słabszych silnikach (moc poniżej 10 kW lub jacht motorowy o długości kadłuba do 13 m, mocy silnika do 75 kW, z konstrukcyjnym ograniczeniem prędkości do 15k/h).
Przy czym warto zauważyć, że operatorzy wolą jednak wynajmować jachty osobom, które mają potwierdzone jakieś doświadczenie w prowadzeniu łodzi lub po prostu mają patent. Jak zrobić patent sternika jachtowego?
Patent żeglarski krok po kroku
O patent żeglarski i patent sternika motorowodnego ubiegać może się każdy, kto:
- ukończył 14 rok życia (osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców)
- posiada dokument tożsamości ze zdjęciem
- dokonał opłaty egzaminacyjnej.
Co najważniejsze, aby przystąpić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego czy sternika motorowodnego, nie trzeba uczestniczyć wcześniej w kursie czy szkoleniu. Dlatego, jeśli mamy już doświadczenie w prowadzeniu jachtów, wystarczy, że zapiszemy się na egzamin:
- w Polskim Związku Żeglarskim – na patent żeglarski
- w Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego – na patent sternika motorowodnego
Egzamin zweryfikuje zarówno umiejętności praktyczne, jak i wiedzę teoretyczną związaną z żeglugą lub pływaniem jednostkami wyposażonymi w silnik motorowy.
Koszty egzaminu na patent sternika są stałe i wynoszą:
- Egzamin teoretyczny i praktyczny – 250 zł/os (osoby do 26 roku życia 125 zł/os).
- Wydanie patentu – 50 zł/os (osoby do 26 roku życia 25 zł/os).
Jakie umiejętności i wiedzę musi posiadać sternik jachtowy?
W części praktycznej egzaminu na sternika jachtowego musimy wykazać się m. in:
- umiejętnością wykonywania manewrów jachtem żaglowym/motorowym
- umiejętnością poprawnej eksploatacji jachtów
- znajomością zasad kierowania załogą i wydawania komend.
Egzamin teoretyczny (75 pytań, do zaliczenia trzeba dać 65 poprawnych odpowiedzi) obejmuje wiedzę z zakresu:
- prawa morskiego i żeglugi śródlądowej
- budowy jachtu
- nawigacji
- meteorologii
- teorii żeglowania (znajomość kursów względem wiatru, stateczności jachtu, pracy żagli, działania steru itd.)
- podstaw locji (wiedza na temat warunków panujących na danych akwenach, znajomość szlaków i infrastruktury żeglarskiej, umiejętne czytanie map i przewodników)
- znajomości zasad ratownictwa wodnego.
Kursy na sternika jachtowego
Jak widać, do uzyskania patentu, zarówno sternika jachtu żaglowego, jak i motorowodnego, trzeba posiadać określone umiejętności i dość obszerną wiedzę teoretyczną. Dlatego, nawet jeśli mamy już jakieś doświadczenie z jachtingiem, warto przed egzaminem odbyć szkolenie lub kurs na sternika jachtowego.
Nie zajmuje to zbyt dużo czasu. Na sternika motorowodnego można zrobić kurs nawet w ciągu jednego weekendu. W przypadku żeglugi szkolenie trwa nieco dłużej – minimum 7 dni intensywnego szkolenia.
Kursy na sterników kosztują od ok. 500 zł do ok. 2300 zł – w zależności od czasu trwania kursu, jego lokalizacji, rodzaju (żeglarski jest droższy niż motorowodny) czy jego formy, np., kurs weekendowy, tygodniowy, indywidualny czy kurs na patent żeglarski w trakcie rejsu.
Co istotne, warto wybierać ośrodki żeglarskie, które mogą od razu po odbyciu szkolenia zorganizować egzamin na patent. Teraz już wiesz, jak zrobić patent sternika jachtowego!
A jeżeli nie masz jeszcze patentu na sternika jachtowego, wybierz czarter jachtu ze skipperem na yachtGo! Zdobądź doświadczenie żeglarskie, pływając po morzach Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Włoch i wielu innych krajów!