L O A D I N G

Refowanie żagli – jak robić to poprawnie?

Data publikacji: 2022-05-01

Zmniejszenie powierzchni żagla przy silnym wietrze, czyli refowanie żagli, pozwala zachować sterowność jachtu, umożliwiając bezpieczną żeglugę. Poza tym trzeba pamiętać, że przy bardzo silnym wietrze i dużym przechyle kadłuba, wcale nie zyskujemy większej prędkości – nawet przy luzowaniu żagli.

Stąd właśnie obciążanie balastowe, jakie często spotykamy na regatach, gdzie cała załoga przechodzi na jedną burtę, aby wyrównać położenie jachtu, bez konieczności zmniejszenia powierzchni żagla.

Kiedy trzeba zrefować żagle?

Podstawą poprawnego refowania żagli, jest wybranie odpowiedniego momentu – im wcześniej to zrobimy, tym lepiej – a raczej łatwiej.

Przesłanką do zmniejszenia powierzchni żagla jest rosnąca siła wiatru, która powoduje gwałtowny przechył jachtu lub wymusza konieczność ciągłego luzowania żagli. W takiej sytuacji zaczynamy mieć problemy z utrzymaniem prędkości i sterowności.

Zrefować żagle można również wcześniej, kiedy prognozy meteorologiczne zapowiadają silne wiatry albo możliwość wystąpienia szkwału i po prostu sami widzimy, że nadchodzi zmiana pogody.

Systemy do refowania żagli

Refowanie żagli zaczynamy zawsze od grotu, czyli żagla głównego – znajdującego się od strony rufowej jachtu. W przypadku nowoczesnych systemów rolowania i refowania żagli możemy zrobić to automatycznie z kokpitu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie i warto zainwestować w taki system. Do wyboru mamy:

 • systemy jednolinowe
 • systemy dwulinowe

Posiadanie takiego sprzętu nie zwalnia nas jednak z obowiązku posiadania umiejętności ręcznego refowania żagli. Warto wiedzieć, jak robić to poprawnie. I nie jest to wcale takie trudne, jeśli przestrzega się kilku podstawowych zasad!

W ofercie yachtGo znajduje się wiele jachtów na wynajem, wyposażonych w systemy refowania!

Ręczne refowanie żagli – jak robić to poprawnie?

Poprawne refowanie żagli pozwala na bezpieczne i przede wszystkim skuteczne zmniejszenie powierzchni żagla. Najlepiej jest to robić przy ustawieniu jachtu w bajdewindzie. Jest to wygodne, ponieważ mamy wtedy łatwy dostęp do bomu, a sam żagiel nie jest zbyt mocno napięty.

Samo refowanie polega na opuszczeniu żagla, poprzez zluzowanie fału grota i zwinięcie refbanty. Żagiel w zależności od potrzeb możemy zrefować na jedną lub dwie refbanty (niektóre jachty mają tylko jedną refbantę, ale regatowe jachty morskie mogą mieć nawet 4 refy).

Przy jednej refbancie zmniejszamy z reguły powierzchnię żagla o ¼, przy dwóch nawet o połowę. W przypadku, gdy refowanie grotu nie wystarczy, należy zrefować również drugi żagiel, czyli fok.

Jeśli nie mamy pokrowca przy bomie, to musimy dobrze zwinąć i przymocować fałdy złożonego żagla do bomu, co robimy za pomocą refsejzingów. Następnie mocujemy nowy róg halsowy żagla przy maszcie i przy bomie.

Wypłaszczenie żagla

Przy refowaniu trzeba koniecznie pamiętać o wypłaszczeniu żagla poprzez zwiększenie naprężeń na jego krawędziach. Jeśli o tym zapomnimy albo to zaniedbamy, efekty naszej pracy będą raczej kiepskie.

Dlatego mocno naciągnijmy fał grota i obciągacz bomu, dociągając je kabestanem. Pamiętajmy również o wybraniu refszkentli, ponieważ duże naprężenie refbanty jest potrzebne, jakby nie było, zaczyna ona pełnić funkcję dolnego liku żagla.

Przy większej wprawie, refowanie żagli nie powinno zająć więcej czasu niż kilkadziesiąt sekund. Dlatego warto ćwiczyć ten manewr!

A jeżeli ktoś nie czuje się jeszcze na siłach do samodzielnego refowania żagli na morzu, może skorzystać z nowoczesnych rozwiązań!

Wystarczy wybrać np. czarter jachtów Chorwacja na yachtGo i skorzystać z oferty jachtów żaglowych wyposażonych w automatyczny system refowania żagli!

Zapytaj o ofertę czarteru jachtu

  Skontaktuj się z nami

  Podobne posty

  Polecane jachty

  Blue Pearl 2
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Blue Pearl 2

  Popularne kraje: Turcja
  12 osób 6 Kabiny 24 Długość
  Acapella
  Cena od:7.722 € 8.349 $ 33 złcena za 7 dni

  Acapella

  Popularne kraje: Chorwacja
  12 osób 5 Kabiny 49 Długość
  Aegeas
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Aegeas

  Popularne kraje: Grecja
  10 osób 4 Kabiny 15.24 Długość
  Fairline Squadron 78
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Fairline Squadron 78

  Popularne kraje: Chorwacja
  8 osób 4 Kabiny 24.37 Długość
  Cranchi E 52
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Cranchi E 52

  Popularne kraje: Chorwacja
  7 osób 3 Kabiny 15.82 Długość

  Polecane trasy

  Trasa Primosten – Brac – Vis – Hvar

  Primosten to maleńkie kameralne miasteczko u wybrzeża Dalmacji, zaledwie 30…

  Trasa Trogir – Vis

  Marina ACI w Trogirze to jedna z najstarszych z zarazem…

  Trasa Cyklady: Lavrio – Kithos – Syros – Andros – Kea

  Lavrio to miejscowość w regionie Attyka u wybrzeża Morza Egejskiego,…

  Trasa: Ateny – Aegina – Poros – Hydra – Ateny

  Zatoka Sarońska jest zatoką na Morzu Egejskim rozciągającą się na…