L O A D I N G

Mój pierwszy czarter

Data publikacji: 2022-07-04

Z YachtGo pierwszy czarter pójdzie jak z płatka.

Do prowadzenia jachtu potrzebujesz uprawnień (zobacz wymagane uprawnienia na popularnych akwenach).

Chcesz żeglować, ale nie masz uprawnień?

Nie ma problemu. Możemy pomóc Ci w odpowiednim dobraniu skippera, czyli osoby prowadzącej jacht, decyzyjnej w sprawach bezpieczeństwa żeglugi, oraz biorącej na siebie odpowiedzialność za zdrowie i życie załogi, gości i pasażerów.

Posiadasz wystarczające uprawnienia.

… ale nie czujesz się jeszcze pewnie? Rekomendujemy zacząć od mniejszej jednostki. Nie obawiaj się, z zorganizujemy dla Ciebie krótkie szkolenie manewrowe przed rozpoczęciem rejsu. Po prostu daj nam znać poprzez formularz rezerwacyjny lub zadzwoń. Zwykle takie szkolenie odbywa się w niedzielę rano, godzina do ustalenia na miejscu. Opłata: brak lub jakaś symboliczna kwota na miejscu. Wszystkim nam zależy, abyś spędził urlop bez niepotrzebnego stresu.

Jaki jacht na początek?

Mniejszy jacht poniżej 40 stóp łatwiej obsłużyć i manewrować. Nie bój się katamaranów. Są nawet zwrotniejsze przy manewrach, przy nieco gorszej widoczności, ale przy tym bezpieczniejsze w żegludze, dzięki dużemu pokładowi i braku tendencji do gwałtownych przechyłów.

Zwróć uwagę na wyposażenie. Ster strumieniowy w jachcie jednokadłubowym na pewno się przyda, podobnie jak rolowane żagle. Ploter map powinien znajdować się w kokpicie. Automatyczny kabestan też ułatwi Twoją pracę. Za komfort poza odpowiednią ilością sypialni i toalet będzie odpowiedzialny wygodny ponton (tzw.dinghy) z silnikiem. Wymagaj tego w standardzie. U nas z reguły możesz liczyć na silnik gratis. Jeżeli nie planujesz posiadania swojego internetu (do zakupienia w Chorwacji są karty pre-paid z limitem nawet 1TB), to sprawdź czy operator zapewnia Wifi na jachcie. Często za taką opcję należy standardowo dopłacić, ale z naszą pomocą może uda się otrzymać to jako dodatkowy bonus.

Jeżeli jesteś fanem jachtów motorowych to na początek warto rozważyć jednostkę o mniejszej mocy silnika. W kolejnym rejsie już skupisz się tylko na śmiganiu w ślizgu, ale tym razem daj sobie szansę na poznanie czym jest żeglarstwo motorowe i ucz się podstaw na drobnych błędach i wpadkach.

Na kiedy zaplanować pierwszy czarter?

Najlepiej poza szczytem sezonu. Mniejsze ryzyko kolizji, mniej stresujących sytuacji przy manewrach portowych. Łatwiej znaleźć dogodne cumowisko. Gdy jednak jesteś zdecydowany na wakacje w szczycie lipiec-sierpień zakładaj, że w wielu sytuacjach uprzedzą Cię bardziej doświadczeni. Rejsy rezerwujemy w okresach tygodniowych, początek sobota ok. godz. 15-tej, zdanie jachtu kolejna sobota z samego rana ok 10tej. Warto wrócić do portu już w piątek wieczorem, bo dla spóźnialskich są często przewidziane dodatkowe opłaty za każdą godzinę opóźnienia.

Jaki akwen wybrać?

Na początek, zdecydowane Chorwacja. Dobra infrastruktura żeglarska, gęsto rozmieszczone porty i zatoki pozwolą Ci łatwo planować trasę rejsu. Porty i mariny są czyste i zadbane, a atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia wystarczy na kilka tygodni – zobacz więcej o Chorwacji.

Jeżeli przylatujesz do Chorwacji samolotem wybierz okolice Trogiru (blisko lotniska w Splicie) lub Dubrownik. Rozpoczęcie rejsu w okolicach Szybenika lub Splitu daje Ci możliwość wyboru kierunku w zależności od warunków pogodowych. Możesz popłynąć na północ lub na południe i wszędzie czeka na Ciebie dużo atrakcji.

Jaki będzie koszt tygodniowego czarteru w Chorwacji?

Na cenę całej imprezy składają się oczywiście koszty podróży, wyżywienia, paliwa oraz czarteru i cumowania jachtu. Dobra informacja jest taka, że w ostatnich latach pojawiła się duża podaż nowych jachtów. Ceny w tym czasie nie wzrosły, a dodatkowo regularnie pojawiają się okazje czarteru ze sporym rabatem. Na naszej stronie zawsze polecamy jednostki optymalne pod względem jakości do ceny. Często są to już kilkuletnie jachty w bardzo dobrej kondycji, ale za cenę dużo niższą niż porównywalnych świeżych modeli.

Jeżeli chodzi o posiłki to jachty już o długości 36 stóp (11 m) i powyżej z reguły oferują co najmniej 2 lodówki, wygodną kuchnię i bieżącą, ciepłą wodę. Przygotowanie posiłków we własnym zakresie nie stanowi problemu, a koszt tak zorganizowanego wyżywienia będzie podobny do cen w Polsce. W większych miejscowościach warto udać się do dużego supermarketu, gdzie sprawnie i w dobrej cenie zakupimy prowiant na prawie cały tydzień. Mariny udostępniają wózki transportowe, więc będziesz mógł wygodnie przewieźć wszystko z bagażnika Twojego auta lub taksówki na jacht.

Na koszty cumowania i paliwa należy przewidzieć od 300 do 500 eur/tydzień. Dodatkowo na miejscu płacimy od 80 do 250 eur w zależności od klasy jachtu tzw Transit-Log, jest to pakiet usług związany z wydaniem i odebraniem jachtu.

Przygotowując fundusze pamiętaj o obowiązkowej kaucji. Zwykle pomiędzy 1000 a 3000 eur w zależności od klasy jachtu. Jeżeli chcesz aby kaucję pobrano poprzez obciążenie Twojej karty, sprawdź wcześniej czy jest taka możliwość. Standardowa forma to gotówka wypłacana na miejscu. Więksi operatorzy oferują możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, wtedy kaucja nie będzie wymagana. Koszt takiego ubezpieczenia to od 100 do 400 eur w zależności od klasy jachtu.

Czarter jachtów Chorwacja – uprawnienia

Marzy Ci się żeglowanie w Chorwacji? Uprawnienia, których będziesz potrzebować, jeżeli chcesz odbyć rejs bez profesjonalnego sternika, możesz zdobyć w stosunkowo krótkim czasie podczas kursów organizowanych nawet na terenie polski. Jaki patent w Chorwacji będzie Ci potrzebny? Wymagany jest patent sternika jachtowego lub starszego sternika motorowodnego (obecnie jachtowy sternik morski). Czasami wystarczający jest patent żeglarza jachtowego lub sternika motorowodnego.

W Chorwacji musisz posiadać dodatkowo licencję operatora UKF (tzw. Short Range Certificate). W innych krajach nie jest ona z zasady wymagana, ale dla własnego bezpieczeństwa dobrze ukończyć kurs SRC i mieć licencję. Więcej informacji znajdziesz tu. Gdzie najlepiej wybrać się na pierwszy czarter? Chorwacja! Uprawnienia patentowe zdobędziesz po odbyciu przeszkolenia teoretycznego oraz praktycznego, natomiast kurs SRC wraz to zazwyczaj tylko jeden dzień nauki, który kończy się egzaminem.

Jak wyczarterować jacht?

U nas to zrobisz to online w trzech krokach, nie zajmie ci to więcej niż kilka minut.

 1. Znajdź odpowiedni jacht za pomocą naszej wyszukiwarki
 2. Zarejestruj się, wybierz opcje dodatkowe, skorzystaj z pakietowego ubezpieczenia i potwierdź rezerwację
 3. W ciągu następnych 3 dni wpłać zaliczkę – jacht i niezapomniany rejs są już Twoje.

Resztę ceny zapłacisz później, do 30 dni od daty startu rejsu. Przypomnimy Ci o tym.

Co zrobić z samochodem?

Będziesz miał do wyboru parking płatny przy marinie 5 do 10 eur/dzień lub parking miejski w większych miejscowościach. Gdy pojawisz się na miejscu odpowiednio wcześnie rano, możesz liczyć na darmowe miejsce w strefie przy marinie lub w mieście o ile nie obowiązuje opłata miejska (sprawdź to dokładnie zanim się zdecydujesz na taką opcję).

  Skontaktuj się z nami

  Podobne posty

  Polecane jachty

  Blue Pearl 2
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Blue Pearl 2

  Popularne kraje: Turcja
  12 osób 6 Kabiny 24 Długość
  Acapella
  Cena od:2289.771 € 2449.755 $ 9999 złcena za 7 dni

  Acapella

  Popularne kraje: Chorwacja
  12 osób 5 Kabiny 49 Długość
  Aegeas
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Aegeas

  Popularne kraje: Grecja
  10 osób 4 Kabiny 15.24 Długość
  Fairline Squadron 78
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Fairline Squadron 78

  Popularne kraje: Chorwacja
  8 osób 4 Kabiny 24.37 Długość
  Cranchi E 52
  Cena od:0 € 0 $ 0 złcena za 7 dni

  Cranchi E 52

  Popularne kraje: Chorwacja
  7 osób 3 Kabiny 15.82 Długość

  Polecane trasy

  Trasa Primosten – Brac – Vis – Hvar

  Primosten to maleńkie kameralne miasteczko u wybrzeża Dalmacji, zaledwie 30…

  Trasa Trogir – Vis

  Marina ACI w Trogirze to jedna z najstarszych z zarazem…

  Trasa Cyklady: Lavrio – Kithos – Syros – Andros – Kea

  Lavrio to miejscowość w regionie Attyka u wybrzeża Morza Egejskiego,…

  Trasa: Ateny – Aegina – Poros – Hydra – Ateny

  Zatoka Sarońska jest zatoką na Morzu Egejskim rozciągającą się na…